KUL OLMAK Özgür Çoban :TUGVA Kozan İlçe Temsilcisi

KUL OLMAK Özgür Çoban :TUGVA Kozan İlçe Temsilcisi
  • 0
  • 128
  • 17 Ocak 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İnsan ol, yoldaş ol, sırdaş ol, dost ol, kardeş ol, arkadaş ol, yaren ol, âşık ol, ama her şeyden önce seni var eden Rabbine kul ol.

Seni var edene kul olabilirsen güzel olan tüm sıfatlara eşilebilirsin. Allah’a Kul olmak, buna layık olarak yaşayabilmek adına birkaç kelam edecek olur isek aklımıza ilk gelen anlamı ile Allah’ın yarattığı insanoğluna kul deriz. O zaten tüm yaratığı insanlığa kendinden bir takım güzellikler katarak dünyada var etmiştir. Mühim olan bizler bu güzelliklerin ne denli farkındayız ve ne ölçüde bu güzelliklere sahip çıkabiliyoruz.
Bu farkındalık için çok büyük çabalar sarf etmeye de gerek yok bizleri var eden yaratana şükredip verdiği nimetlerin kıymetini bilmemiz ve halis hane bir dil ile çokça onu zikretmemiz gerek. ‘’Kul olmak.’’ bu cümleyi iç sesimiz ile gözlerimizi kapatarak tekrar edelim o zaman ona nasıl ve de ne şekil bir kulluk içerisine girmemiz gerektiğini zaten anlarız
Yüce yaradan bizim göremediğimiz bir uzvumuza öyle bir güzellik koymuş ki bu ona ulaşmak için yeter de artar bile. Dikkat edin insanın iki tane gözü, iki tane böbreği, iki tane kulağı ve iki tane de ciğeri var ama kalp tektir, tıpkı dili gibi bu sebeple dil ile kalp kardeştir birinden ne süzülürse diğerinden o dökülür. Ne diyordu Mevlana hazretleri Denizde ne varsa kıyıya o vurur.
Âlemlerin rabbine kul olmak, sadece onun huzurunda boyun eğip rükûa varmaktır, bir tek ona secde etmektir. Her şeyin ondan geldiğine inanmak ve bir tek ondan medet ummakla mümkündür. Yaratıcısı ile kul arasında rehber kuran, önder Peygamber efendimizdir bilinciyle hareket edeceğiz.
Tüm bunların ötesinde Yaratıcısını unutup yalan dünyanın geçici nimetleri için rabbinden ziyade rızkın nereden geldiğini şaşıran ve birilerin gözüne girmek için gerçek dünyasından vazgeçecek şekilde kula kulluk edenler zarar ve ziyandadır. Malum son günlerde ki mevki ve makam sevdalıların düşmüş oldukları durum yazımızın özeti gibidir.
Oysa insan sade bir kul olarak görev sorumluklarını yerine getirirken bu memlekete ve de bu memleketin geleceğine hizmet edebilmek için yegâna Yaratıcısının razı geleceği şekilde hareket etse zaten takdirlerin en güzeline kavuşur. Hem Allah’ın sevdiğini kulu neden sevmesin.
Kul: Allah’ın sevgisine mazhar olabilendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon