VALİ KÖŞGER KOZAN’DA ZİYARETLERDE BULUNDU

VALİ KÖŞGER KOZAN’DA ZİYARETLERDE BULUNDU
  • 0
  • 55
  • 22 Mayıs 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Anavarza Antik Kenti’mizde incelemelerde bulunarak Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından yürütülen ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nın proje desteği ile hazırlanan “Anavarza Yeniden Doğuyor” projesi ile ilgili bilgi aldı.

Adana Valiliğinin koordinesinde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen proje çalışmaları İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün iş birliğinde yürütülüyor.

Arkeoloji Müzesi denetiminde Doç. Dr. Fatih Erhan danışmanlığında devam eden kazılar hakkında bilgi alan Vali Köşger; Zafer Takı, Sütunlu Cadde ve Batı Kapısı’nda yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Yapılan incelemelerden sonra bir açıklama yapan Vali Köşger, Anavarza Antik Kenti’nin birlerce yıllık tarihi geçmişimize ışık tuttuğunu söyleyerek, “Tarihimizden bizlere tevarüs eden değerlerimizi birer emanet olarak görüyor ve bunun sorumluluğuyla kentimizin sahip olduğu kültürel ve tarihi varlıklarımızı gelecek nesillerimize bırakma uğraşıyla hareket ediyoruz. UNESCO Dünya Mirasının Geçici Listesi’nde yer alan ve binlerce yıllık zengin tarihimizi yansıtan Anavarza Antik Kenti’miz de bu emanetlerden biri. Bu projeyle ilimizi cazibe merkezi haline getirmeyi planlıyoruz.“ ifadelerini kullandı.

Kent ve bölge turizmimize büyük katkı sağlayacak Anavarza Antik Kenti’mizde yapılan restorasyon çalışmalarının bir an evvel tamamlanması için herkesin titizlikle çalışması gerektiğine belirten Vali Köşger, yapılan çalışmaları yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Vali Köşger, inceleme ziyareti sonrasında Dilekkaya Mahallesi’nde vatandaşlarımızla bir araya geldi.

Ziyarette Vali Köşger mahalle sakinlerinin isteklerini dinleyerek onlarla bir süre sohbet etti.

Vatandaşlar ise kendilerini dinleyen Vali Köşger’e teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

Vali Köşger, Milli Mücadele’mizin kahramanlarından Sehlikzade Hasan Efendi Müzesi’nde de incelemelerde bulundu.

Şehlikzade Hasan Efendi’nin torunları Kemal ve Cemal Selekoğlu tarafından 2022 yılında açılan müzede 1915-1925 yılları arasında çekilen ve fotoğraflar sergileniyor.

Vali Köşger, Milli Mücadele yıllarının izini taşıyan ve o yıllarla ilgili tarihi belge niteliğinde olan müze ziyareti vesilesiyle tüm kahramanlarımızı rahmetle andı.

Vali Köşger’in ziyaretlerinde Vali Yardımcısı Dr. Mustafa Yiğit, Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ve Kozan Belediye Başkanı Mustafa Atlı da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon