29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl Dönümü Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl Dönümü Kutlandı
  • 0
  • 278
  • 30 Ekim 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü Kozan’da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümü nedeniyle Kozan’da Kozan Kaymakamlığı koordinesinde bir dizi etkinlik düzenlendi. Cuma günü Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başlayan etkinlik, akşam saatlerinde Kozan Belediyesi koordinesinde konvoy düzenlendi. 29 Ekim Cumartesi sabahı saat 09.15’de Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arsalanköylü’nün tebrikleri kabulü ile program devam etti.
Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programına Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arsalanköylü, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Kozan İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Büyükatak, Kozan İlçe Jandarma Komutanı Nuh Anacık, Kozan İlçe Milli Eğitim Müdürü Gazi Keleş, kurum müdürleri, daire amirleri, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri vatandaşlar katıldı. Program 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı’nın ardından Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arsalanköylü günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. “Bu gün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. Yıl dönümünü kutlamanın büyük coşkusu içindeyiz, Cumhuriyet vatandaşların ülke yönetiminde söz sahibi olduğu, fikir ve düşüncelerini özgürce ifade edebileceği ve kanunlarla korunduğu yönetim şeklidir. Milli Egemenlik esasının gerçekleşmesi ancak Cumhuriyetle olur. Cumhuriyet kurulmasıyla halk idaresi gerçekleşmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türk halkı için en iyi yönetim şeklinin cumhuriyet olduğunu belirtmiştir. Bu nedenle 29 Ekim 1923 te Cumhuriyeti ilan etmiştir. Cumhuriyetin ilanı Türk milletinin varlığının ve bağımsızlığının sembolüdür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk idealini kurduğu cumhuriyeti kurmanın mutluluğu içerisinde, Ey yükselen nesil Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yüceltecek ve yaşatacak sizlersiniz” diyerek bu görevi çok sevdiği Türk gençliğine emanet etmiştir. Milletçe inancımız tamdır ki bu eseri koruyacaksınız. Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır. Atatürk’ün hafızalarımıza işlediği bu inanç bizlere yol gösterecektir en zor ve örneği olmayan bir mücadeleden alnının akıyla çıkmış olan milletimiz birlik ve beraberlik içinde olduğu başarıya inandığı ve kendine güvendiği müddetçe, başaramayacağı hiç bir şey yoktur. Bunun en büyük örneğini 15 Temmuzda yaşadık. Büyük milletimiz tanklara göğsünü gererek yüreğini ve imanını ortaya koyarak bu darbe girişimini püskürttü. Cumhuriyetine vatanına bayrağına sahip çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz coğrafya en zorlu coğrafyadır. Bu düşüncelerle cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, folklor gösterisi yapıldı. Kozan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Mehteran Takımı da gösteri yaptı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümü nedeniyle ilçe genelinde düzenlenen resim, şiir, kompozisyon ve tenis turnuvasında dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri verildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl Dönümü Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl Dönümü Kutlandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon