ASMALI SOKAĞIN ÜZÜMLERİNİ HASAT ETTİK

ASMALI SOKAĞIN ÜZÜMLERİNİ HASAT ETTİK
  • 0
  • 98
  • 18 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Tarihi Aşağı Çarşı’da 2 yıl önce dikimi yapılan asmalar, bu yıl ikinci kez hasat edildi. Kozan Belediyesi tarafından 2 yıl önce “Yeşil Kozan” sloganıyla yola çıkılarak hem gölge maksatlı hem de tarihi değeri büyük olan Aşağı Çarşı’ya önem ve değer katmak için asmalar bu yıl ikinci defa hasat edilirken, toplanan üzümler esnaflara, komşulara, çocuklara ve Aşevi Müdürlüğü aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

 

Bu dağıtım sayesinde, hem bölge ekonomisine katkı sağlanmış hem de insanlara doğal ve taze ürünler sunulmuş oldu. Ayrıca, dağıtılan üzümlerin bir kısmı Aşevi Müdürlüğü aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı için, sosyal sorumluluk da yerine getirilmiş oldu.

Aşağı Çarşı’daki asmaların dikimine 2 yıl önce başlanmış ve bu yıl ikinci kez hasat edilmiş olması, belediyenin sürdürülebilir tarım projelerine verdiği önemi göstermektedir. Bu asmalar, hem gölge alanları oluşturarak vatandaşlara rahat bir ortam sunmakta hem de bölgenin tarihi atmosferine değer katmaktadır.

Kozan Belediyesi’nin “Yeşil Kozan” sloganıyla yola çıkarak Aşağı Çarşı’ya önem ve değer katmaya çalışması, çevre dostu ve sürdürülebilir bir kent olma hedefini göstermektedir. Bu tür projeler, doğal kaynakların korunmasına katkı sağlamakla birlikte, vatandaşlara sağlıklı ve temiz bir yaşam alanı sunma amacını da taşımaktadır.

Bu tür projelerin devam etmesi ve yaygınlaşması, hem bölgenin ekonomik kalkınmasına hem de çevreye duyarlı bir toplum oluşturulmasına katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda, ihtiyaç sahiplerine yardım elinin uzatılması da, sosyal sorumluluk anlayışının bir göstergesidir.

Konuyla ilgili olarak Kozan Belediye Başkanı Mimar Kazım Özgan; “Bugün güzel bir anı hep beraber yaşıyoruz. 2 yıl önce Yeşil Kozan için beton ve taş kaplama yollarımıza asmalar dikerek yeşil bir Kozan’ a kavuşmak için adım atmıştık. Bugün görüyoruz ki, bu sokağımız yeşil bir Kozan için başlangıç noktası olarak, yeşilin şehirle bütünleşmesini sağlamış oldu. Yiğenoğlu Sokak’ ta yürüdüğümüzde begonviller büyüyor, bu sokağımızda ise asmalarımız büyüdü ve meyve vermeye başladı. Bölgemizin sıcak bir memleket olması nedeniyle asmalarımız gölgelik açısından da çok önem arz etmektedir. Ürünlerimizi buradaki esnaf arkadaşlarımıza, çocuklarımıza ve komşularımıza dağıtacağız, onların emeği burada çok fazla. Sıcak yaz günlerinde asmalarımızı sulayarak hayatta kalmalarını sağlıyorlar. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Değerli Milletvekilimiz Ahmet Zembilci’ye de bizleri yalnız bırakmayarak şereflendirği için teşekkür ediyorum” dedi.

Adana Milletvekili Ahmet Zembilci; “Başkanımızı tebrik ediyorum. Bunun adı bizim bölgemizde bağdır. Biz de burada buna gönül bağı diyebiliriz. Burası çok güzel bir yer olmuş, başkanımızın ve ekibinin ellerine sağlık. Meyvesini ve gölgesini hep birlikte yaşıyoruz. Biz sevdiklerimizle aynı gölge altında, bir gönül bağı kurarak aynı bağın üzümlerini, aynı bağın korukları olarak aynı acıyı, aynı derdi, aynı hasreti birlikte çekeriz. Bu sıcak günlerde çok hoş bir sokak sağlıklaştırması olmuş. Ben tekrardan tebrik ediyorum. Hem meyvesi hem gölgesi altında Allah hayırlı bereketli işler versin, kazançlar nasip eylesin. Kozan’ ımızın tarihi dokusuna her zaman çok önem veriyorlar. Başkanımıza ve tüm ekibe, dostlarımıza, muhtarlarımıza, esnaflarımıza ve tüm Kozan halkına teşekkür ediyorum” dedi.

ASMALI SOKAĞIN ÜZÜMLERİNİ HASAT ETTİK ASMALI SOKAĞIN ÜZÜMLERİNİ HASAT ETTİK ASMALI SOKAĞIN ÜZÜMLERİNİ HASAT ETTİK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan