Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi

Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi
  • 0
  • 121
  • 15 Kasım 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kozan Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansta, diyabetin önlenmesi ve tedavisi hakkında bilgiler verildi.

Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi
Kozan Beyaz Ay Derneği Şubesi ve Kozan İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlik, Dünya Diyabet Günü nedeniyle düzenlendi. Konferansta, doktor Kader Aşçıoğlu tarafından yapılan sunumda diyabetin pankreastan salgılanan insülin hormonunun düzensizliği sonucu ortaya çıktığı vurgulandı.
Türkiye genelinde her 20 yaş üstü bireyden 7’sinde diyabet görüldüğüne dikkat çekilirken, Tip 1, Tip 2 ve gebelik diyabeti gibi çeşitlerine genetik faktörler, obezite, ve gebelik gibi durumların neden olduğu belirtildi. Belirtiler arasında sık idrara çıkma, ağız kuruluğu, kilo kaybı ve enfeksiyonlara yatkınlık gibi önemli belirtiler vurgulandı.
Diyabetin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği, kalp hastalıkları, böbrek sorunları ve görme problemleri gibi riskler taşıdığına vurgu yapılırken, tedavide yaşam tarzı değişiklikleri, beslenme ve düzenli egzersizin önemine özel bir vurgu yapıldı. Ayrıca, kan şekeri düşüklüğünün de göz ardı edilmemesi gerektiği ifade edildi.
İlçe Sağlık Müdürü İlker Telli’nin konferansa katkı sağladığı bilgilerin ardından, Beyaz Ay Derneği Kozan Şube Başkanı Ahmet Ünal, katılımcılara teşekkür ederek konferansı sonlandırdı.
Konferansta konuşan doktor Kader Aşçıoğlu, diyabetin önlenmesi için bilinçli beslenme ve düzenli egzersizin önemini vurguladı. Aşçıoğlu, “Diyabet, önlenebilir bir hastalıktır. Sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve kilomuzu kontrol altında tutmak, diyabet riskimizi azaltabilir.” dedi.
Aşçıoğlu, diyabetin belirtilerini erken fark etmek için de düzenli sağlık kontrolleri yaptırmanın önemli olduğunu belirtti. Aşçıoğlu, “Diyabet belirtilerini erken fark ederek, tedaviye erken başlamak, diyabetten kaynaklanabilecek komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.” diye konuştu.
Konferans, katılımcıların diyabet hakkında bilinçlenmesine katkı sağladı.

Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi Dünya Diyabet Gününde Diyabet Bilinci Yükseltildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan