İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ
  • 0
  • 133
  • 25 Temmuz 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İçişleri Bakan Yardımcısı Sayın Münir Karaloğlu, Vali Dr. Süleyman Elban ile birlikte Kozan ilçesinde meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem dolayısıyla Kozan’ı ziyaret ederek deprem sonrası yapılan saha çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 

Bakan Karaloğlu, Kozan Kaymakamlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, saat 08.44’te meydana gelen deprem nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti. Deprem kaynaklı can kaybı yaşanmadığını aktaran Bakan Karaloğlu, “En büyük tesellimiz, bu depremde herhangi bir can kaybımız yok. Deprem kaynaklı herhangi bir yaralanmamız da yok ama depremin oluşturduğu stres ve panikle vatandaşlarımızın kaçarken düşme veya diğer olaylar nedeniyle hastaneye müracaatları var. Onların da tedavileri devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Karaloğlu, depremden etkilenen alanlarda incelemeler yapıldığına işaret ederek, şöyle devam etti:

“42 araç, 387 personel ve İHA bölgeye sevk edildi. Şu anda Adana Valiliğimizin koordinasyonunda, depremden etkilenen bölgedeki köylerde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ve AFAD personelimiz hasar tespit çalışmalarına devam ediyor. “İlk tespitlerimize göre Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerden de hasarlı olan bir ev yıkıldı, 6 ev, bir cami ve 11 ahır da hasar gördü. Bölgede haberleşmede, elektrik ve ulaşım alt yapısında herhangi bir sorunumuz yok. Bölgenin tamamında haberleşme, elektrik ve ulaşım imkanları devam ediyor.”

– Geçici Barınma Alanları Kuruluyor

Vatandaşların geçici barınmalarına yönelik çalışma başlattıklarını belirten Bakan Karaloğlu, “Etkilenen köylerde evleri hasar alan vatandaşlarımızın geçici barınmalarını sağlamak üzere bölgeye 80 çadır sevk edildi. AFAD tarafından Mersin depomuzdan hemen 80 konteyner tahsisi yapıldı. Hemen sevkiyatına başladık. İnşallah evi hasarlı olan vatandaşlarımıza konteyner kurulumu gerçekleştirerek geçici barınmalarını sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Bakan Karaloğlu, vatandaşların beslenme ihtiyaçları için sıcak yemek desteği çalışmalarının da sürdüğünü anlattı.

– Evi Hasar Gören Vatandaşlar İçin Hane Başı 10 Bin Lira Nakdi Destek

Depremzede vatandaşlara nakdi yardım yapılacağını duyuran Bakan Karaloğlu, “Bölgede evi hasar gören vatandaşlarımıza Kozan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla hane başına verilecek 10 bin lira, bugün ve yarın hesaplarına geçmiş olacak.” dedi.

Bakan Karaloğlu, hasarlı yapılar için çeşitli uyarılarda bulunarak şunları kaydetti:

“Rabbim ülkemizi bundan sonraki afetlerden, felaketlerden korusun. Bilim insanları, deprem uzmanları 6 Şubat’taki depremlerin bir artçı sarsıntısı olduğunu, bunun yeni bir deprem olmadığını söylüyorlar. 6 Şubat’tan bugüne kadar 44 bin 152 artçı sarsıntı olmuş. Vatandaşımızdan isteğimiz; depremlerde hasar gören, tespit yapan arkadaşlarımızın ‘ağır ve orta hasarlı’ dediği yapıları kullanmamaları, onlardan uzak durmaları. Bugün 6 Şubat depreminde hasar görmüş bir ev yıkıldı. Allah vermesin, vatandaşımız onu ciddiye almayıp evini kullanıyor olsaydı, bugün belki başka bir şey konuşacaktık.

Bu nedenle AFAD’ın ve kamunun yaptığı uyarıları vatandaşlarımızın ciddiyetle takip etmesini istirham ediyoruz.”

Depremin yoğun olarak hissedildiği Minnetli, Karabucak, Eskimantaş, Sarılar ve Karahamzalı Mahallelerinde hasar alan yapıların da incelediği ziyaret, vatandaşlarımızın sıkıntılarının dinlenerek geçmiş olsun temennisinde bulunulmasıyla sonlandı.

İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ İÇİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI KARALOĞLU DEPREM SONRASINDA KOZAN’I ZİYARET ETTİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon