İSMET ATLI MEZARI BAŞINDA ANILDI

İSMET ATLI MEZARI BAŞINDA ANILDI
  • 0
  • 120
  • 5 Nisan 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu milli güreşçi İsmet Atlı, vefatının 9’uncu yılında mezarı başında anıldı.

4 Nisan 2014’te tedavi gördüğü Kozan Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybeden Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi İsmet Atlı, Adana’nın Kozan İlçesine bağlı Toklular Mahallesi’nde mezarı başında törenle anıldı. Anmaya Kozan Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Sönmez, İl Gençlik ve spor Müdürü Muzaffer Çintimar, Türk Güreş Vakfı Adana Başkanı Mustafa Dönmez, Adana ve çevre illerden gelen genç güreşçiler ile Atlı’nın kardeşi milli güreşçi Hüseyin Atlı, yakınları ve sporcular katıldı. İsmet Atlı ile ilgili anıların Kuran-ı Kerim okunduktan sonra edilen duaların ardından İsmet Atlı’nın Yeğeni Milli Güreşçi Celal İnceler “ İsmet Atlı Dayım Güreşçiliğinin yanında ozandı, şairdi, büyük bir atçıydı, dayımın bizlere vaadi benden sonra sizler geleceksiniz derdi. Bazı sakatlıklar yaşadığımdan dolayı bize nasip olmadı, inşallah yeni gelen genç nesil bu bayrağı daha ileriye taşıyacaktır. Dedi.
Türk Güreş Vakfı Adana Başkanı Mustafa Dönmez “ Merhum Şampiyon İsmet Atlı Adananın güzide insanlarından birisiydi. O vefat edince Adana Güreşi öksüz ve yetim kaldı. Merhum şampiyon hocamız kamyonlarla ve otobüslerle zor şartlar altında antremanlara giderek şampiyon olmuştur. Bir gün Kadirli’ye güreşlere gidiyoruz, Mustafa kaptan geç şu arabayı sen sür dedi. Bizde serde şampiyonluk var, bir tane araç geçtiği zaman dayanamıyorum gaza basıyorum diyordu. Kendisinden çok şey öğrendik, üzerimizde emeği çok dedi.
İl Gençlik ve Spor müdürü Muzaffer Çintimar “Dünya ve olimpiyat şampiyonu İsmet Atlı’nın adının yaşayacağını bugün burada bir kez daha gördük, onun adı ilelebet yaşayacaktır. İsmet atlı abimize Allahtan rahmet diliyorum.” dedi.

İSMET ATLI KİMDİR

İsmet Atlı, minderle 1951 yılında tanıştı ve aynı yıl milli takıma alındı. Atlı, 1951 yılında milli takım mayosu ile İskenderiye’de düzenlenen Akdeniz Olimpiyatları ve 79 kiloda serbest stilde olimpiyat şampiyonu oldu. Bir anda tüm Türkiye’nin tanıdığı bir güreşçi olan Atlı, 1956 yılında Türkiye’de düzenlenen Dünya Kupası müsabakalarında da 79 kiloda altın madalya kazanarak dünya şampiyonluğu elde etti. Dünya ve olimpiyat şampiyonu İsmet Atlı’nın bu başarıları devletin en üst kademesinde de takdire layık görüldü ve merhum 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 1999 yılında ‘Devlet Övünç Madalyası’ ile ödüllendirildi. Minderlere veda etmesine rağmen güreşten ve spordan hiç ayrılmayan İsmet Atlı, antrenörlük yaptı, gazetelerde spor yazıları yazdı. Memleketi Adana’da adına müsabakalar düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon