Medeniyetler Başkenti Anavarza Konferansı Düzenlendi

Medeniyetler Başkenti Anavarza Konferansı  Düzenlendi
  • 0
  • 257
  • 4 Kasım 2022
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

İlçemiz Kozan’da bulunan, UNESCO tarafından  ‘Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki Anavarza Antik Kenti ile ilgili Kozan Belediyesi ev sahipliğinde Medeniyetler Başkenti Anavarza konferansı düzenlendi. Programa Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü, Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Belediye meclis üyeleri Kozan İlçe Jandarma Komutanı Nuh Anacık, İlçe Emniyet Amiri Hüseyin Çimen, Kozan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Kandemir, Ç.Ü Kozan MYO Müdür Yardımcısı Günseli  Yelda Gündüzalp İlbeyli, Kozan OSB Müdürü Fatih Aydın, Kozan Kent Konseyi Başkanı Derya Tüfekli, CHP Kozan ilçe Başkanı Bünyamin Sedefoğlu, IYI PARTİ Kozan İlçe Başkanı Veysel Sırkıntı, Deva Partisi Kozan ilçe Başkanı Güngör Avan, IYI Parti Adana Milletvekili Aday Adayı  Erkan Can, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın ev sahibi Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan tarafından bir konuşma yapıldı. Özgan yaptığı konuşmada “Medeniyetler şehri Kozandır, bunun en önemlilerinden olan Anavarza  Antik Kalesi ve antik kentidir. Hamdolsun kazısı 5 – 6 yıldır devam ediyor. Kazı yapılırken gittik ziyaret ettik. Elimizden geldiğince de desteklemeye çalışıyoruz. Programa katılan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk Tarih Kurumu Başkanlığı’nca 2020’den itibaren kesintisiz 12 ay sürdürülmesi için desteklenmesi kararı alınan tek ve en büyük antik kent olma özelliğine sahip Anavarza Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı ile ilgili Anavarza Kazıları Başkanı Dr. Fikret Fatih Gülşen bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Fikret Fatih Gülşen yaptığı sunumda Anavarza Anadolu’nun en büyük antik kenti. İddia ediyorum sadece sur içi 4 bin dönüm alana aittir. Anadolu’nun en büyük antik kenti kültür ve turizm bakanlığının öz malıdır. Kazı Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Çukurova Üniversitesi tarafından ortaklaşa yapılıyor. Kozan, Kadirli ve Ceyhan ilçelerinin sınırının kesiştiği noktada bulunuyor. Bölgede bulunan kalelerle bağlantısı olan bir kenttir.
Anavarza Kazıları Başkanı Dr. Fatih Gülşen, 77 kişilik bir ekip ile çalışmaların sürdüğünü belirterek, belgeleme çalışmalarının yanı sıra depo çalışmalarının da yapıldığını, kültür envanteri projesine ise devam edildiğini söyledi.
Restorasyon çalışmalarının deva ettiğini belirten  Dr. Gülşen, “Bu kapsamda Roma dönemine ait anıtsal kapı olan Zafer Takı’nı orijinalliğini de koruyarak bugün 3. Kemerini tamamlamak üzereyiz, 34 metre genişlikte ve 2 bin 700 metre uzunluğundaki sütunlu caddesi ile Anavarza Antik Kentinde kazı çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.
Program sonunda Kozan Kaymakamı Bahattin Alp Arslanköylü ve Belediye Başkanı Kazım Özgan Dr. Fikret Fatih Gülşen’e çiçek ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Medeniyetler Başkenti Anavarza Konferansı  Düzenlendi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan