Şahbazoğlu: “Çifçinin belini maliyet kırıyor”

Şahbazoğlu: “Çifçinin belini maliyet kırıyor”
  • 0
  • 154
  • 7 Mart 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu: “Kozan Ziraat Odası sorumluluk alanında mısır ekimi başlamıştır. Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl hasatta verim düşüklüğü yaşanabilir” dedi.

Mart ayı itibari ile Kozan bölgesinde mısır ekim işlemleri başladı. Havaların sıcak gitmesi, girdi maliyetleri ve sulamada yaşanabilecek sıkıntılardan dolayı geçtiğimiz yıl ekilen mısıra göre, bu yıl daha az alana mısır ekimi gerçekleştiriliyor.
Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu, Bucak bölgesinde ekimi gerçekleştirilen bir tarlada açıklamalarda bulundu.
“Kozan Ziraat Odası sorumluluk bölgemizde mısır ekimi işlemlerimiz başlamıştır. 2023 yılında 79 bin dönüm alana ekim yapılmasını bekliyoruz. Bu ekim yapılan tarlalardan 106 bin ton civarında hasat bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“En büyük sorun girdi maliyetleri ve sulama”
Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu, çiftçilerin şu anda en büyük sorunu girdi maliyetleri ve su sıkıntısı olduğunu dile getirdi. Şahbazoğlu: “Geçtiğimiz yıla oranla ekimlerin düşmesinin sebebi de girdi maliyetleri ve su sıkıntısı. Yedigöze Sulama Projesi tamamlandığında bölgemizde herhangi bir sorun yaşanmayacak. Buradaki çalışma tüm hızıyla sürüyor” ifadelerine yer verdi.
“Destekleme ödemeleri erken yapıldı”
Şahbazoğlu, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden dolayı mağdur olan çiftçilerin destekleme ödemelerinin bu yıl erken yapıldığına dikkat çekti. Bundan sonraki süreçte de ekim ve hasat zamanlarında yapılan destekleme ödemelerinin zamanında yapılmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Şahbazoğlu: “Çifçinin belini maliyet kırıyor”

Şahbazoğlu: “Çifçinin belini maliyet kırıyor”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon