Kozan 50.Yıl Şehit İbrahim Yüce Anadolu Lisesi 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Kozan 50.Yıl Şehit İbrahim Yüce Anadolu Lisesi 12 MART İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ
  • 0
  • 129
  • 12 Mart 2024
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı okunması ile başlayarak öğrencilerin şiir okumasıyla başladı.

Kozan 50.Yıl Şehit İbrahim Yüce Anadolu Lisesi Okul Yönetimi proğram sonunda 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programını hazırlayan Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Mesude Zehra DEMİRCİOĞLU,Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Osman UÇAR ,Müzik Öğretmeni Elif AYDIN ‘a ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyoruz dediler .
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla vatanımızın istiklal ve istikbali için toprağa düşmüş tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.
”Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın”
Üstün bir mücadele ve kahramanlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşı sonrası, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Kahraman Ordumuza” hitaben yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edilmiştir. Milli Şairimiz ve aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Akif Ersoy, yazdığı İstiklal Marşı dolayısıyla verilen ödülü kabul etmeyip, “Milli Marş para ile yazılmaz” diyerek “Darül Mesai” adlı bir hayır kurumuna bağışlamıştır. İstiklal Marşı, tam bağımsızlık ve kurtuluş savaşı mücadelesi veren kahraman ordumuzun gösterdiği iman, inanç, cesaret, kararlılık ve hürriyet aşkını en güzel ve coşkulu bir şekilde ifade etmektedir. İstiklal Marşımızın içeriğinde bulunan duygu ve mana derinlikleri Milletimizin öz benliğini yansıtmaktadır. Dizelerde geçen bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet, din gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden temel değerlerimizdir. Bizlere miras olarak bırakılan bu eşsiz eser ve şanlı Türk bayrağı, Milletimiz var oldukça; geleceğimize yön vermeye, kutsal vatanımızın semalarında ilelebet yankılanmaya ve dalgalanmaya devam edecektir .

Kozan 50.Yıl Şehit İbrahim Yüce Anadolu Lisesi olarak bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi ve Mehmet Akif ERSOY’u rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize de minnetlerimizi sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon