Kozan’da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı

Kozan’da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı
  • 0
  • 189
  • 5 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Kozan’da her yıl Eylül ayında satışına başlanan salçalık tatlı biber bu yıl havaların sıcak oluşuyla Ağustos ayında tezgahtaki yerini aldı.

İlçemiz Kozan’da kurulan cuma pazarında salçalık kırmızı biberler tezgahlardaki yerini aldı. Kilosu 15-16-17 TL’den satın alınan biberler, ev hanımları tarafından evlerde temizlenip salça yapılıyor. Temizlenip tohumlarından ayıklanan biberler salça yapılarak mutfaklardaki yerini alıyor. Salçalık biber satıcısı Ali Ocak, bölgemiz Karataş ilçesinden kilosu 15-16-17’den başlayarak  önümüzdeki günlerde akaryakıtın fark göstermesiyle birlikte biber fiyatlarında da artış olacağını belirtti.Salçalık biberlerin yoğun ilgi gördüğünü belirten Ali Ocak, “9’uncu aydan 11’inci aya kadar tatlı ve acı biber olarak bulunabilir. 100 kilo biberden 15 ile 20 kilo salça elde ediliyor” dedi.

Salçalık biber alan vatandaşlar, salçanın yemeklerin vazgeçilmezi olduğunu ve her yıl biber alarak salça yaptıklarını söyledi.

Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı vKozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı Kozan'da Salçalık Biber Tezgahlarda Yerini Aldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon