Şahbazoğlu: “TMO 2023 Mısır Alım Fiyatı Yeniden Gözden Geçirilmeli”

Şahbazoğlu: “TMO 2023 Mısır Alım Fiyatı Yeniden Gözden Geçirilmeli”
  • 0
  • 128
  • 24 Ağustos 2023
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...
  • +
  • -

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 2023 yılı mısır alım fiyatlarını ton başına 6 bin lira olarak açıklaması, büyük tepkilere neden oldu. Bu fiyatın bir önceki yıla göre sadece %5.2 artışla belirlenmesi, tarım sektörü temsilcileri ve üreticiler arasında hayal kırıklığı yarattı.

 

Ülkenin içinde bulunduğu yüksek enflasyon oranı göz önüne alındığında, TMO’nun alım fiyatının bu düzeyde kalması, üreticilerin mali yükünü artırdı. Üreticilerin girdi maliyetlerinin %100 arttığı bir dönemde, neredeyse sabit kalan alım fiyatı, tarım sektörünün sıkıntılarını derinleştirdi.

Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu, TMO’nun açıkladığı fiyatın tarım sektörünün gerçek ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, “Bu kararla üreticilerin desteklenmesi değil, adeta üretim engellenmek isteniyor gibi görünüyor. Üreticilerimize verilen mesaj, ithalata dayalı bir yaklaşımı işaret ediyor. TMO’nun ‘Çiftçinin Karagün Dostudur’ yazısı, maalesef bu durumu yansıtmıyor. Üreticilerimiz, daha iyi koşullarda üretim yapabilmeli ve emeklerinin karşılığını alabilmelidir” dedi.

Tarımsal girdi enflasyonunun hızla yükseldiği bir dönemde TMO’nun açıkladığı fiyatın tarım sektörünü desteklemek yerine zor duruma düşürdüğü belirtilirken, üreticilerin taleplerine daha duyarlı bir yaklaşımın gerekliliği vurgulandı. Üreticiler, mısır alım fiyatının yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kozan Kozan ilan Albatros Medya Prodüksiyon